sobota, 31 stycznia 2015

W Ameryce można schudnąć - czyli o zmianach w moim wyglądzie słów kilka!

Zawsze, ale to zawsze miałam tendencje do bycia 'pączkiem'. Byłam jednym z tych dzieci, które dorośli lubią tarmosić za policzki używając określeń : pucuś, pysia i inne pitu pitu. Zawsze sobie to tłumaczyłam, że jestem po prostu 'grubej' kości. Mam dosyć szerokie ramiona, tendencję do boczków, mimo iż jestem bardzo wąska w pasie oraz szybkiego odkładania się tłuszczu na brzuchu. Tyłek dosyć płaski, ale bardzo solidne nogi ( niemalże 10 lat tańca zrobiło swoje). Nie dane mi było być typem prima baleriny ze smukłymi, długimi,szczupłymi kończynami!

Gdzieś mniej więcej w wieku 15-16 lat zaczęłam moje zabawy z przeznaczeniem, kombinując jakby tu 'schudnąć' nie rozumiejąc jeszcze do końca jak z głową do tego podejść. Eksperymentowałam latami, chudłam na zmianę zapuszczając się tak bardzo, że nieraz czułam się w swoim ciele tak źle, że odpuszczałam planowane wcześniej imprezy czy spotkania. Żeby sobie pomóc 'zajadałam' smutki pizzą i czekoladą. 
Nie było źle, nigdy nie doprowadziłam się do jakiegoś złego stanu, mam też wrażenie, że budowa mojego ciała jest taka, że na pewnym etapie po prostu już więcej przytyć nie mogłam. Ale zawsze wiedziałam, że mogę wymagać od siebie więcej, nie marzyłam o figurze modelki, bo wiedziałam, że choćby ze względu na niski wzrost nie jest mi to dane. Ale marzyłam o szczupłej sylwetce, by bez problemu ubrać na wiosnę krótkie spodenki i bluzkę przy ciele. Nie miałam jakiegoś szczególnego motywatora, lubiłam to robić dla samej siebie, choć wiadomo fajnie byłoby być postrzeganą jako atrakcyjna, zadbana i zgrabna.
Proszę nie odebrać mnie źle, nigdy nie uważałam się za otyłą jak również rozumiem problematykę osób naprawdę otyłych, którzy w tej kwestii walczą o zdrowie. Wypowiadam się jako młoda dziewczyna, która zawsze marzyła o szczupłej, wysportowanej i zdrowej sylwetce, ale na własne życzenie ( czyt.lenistwo i obżarstwo) często była po prostu w tym temacie zaniedbana, zapuszczona. 

Mogłabym opowiadać godzinami zapewne, bo jak wspomniałam zaczęłam eksperymenty dosyć wcześnie, ale skupię się może w końcu na tu i teraz, kiedy w końcu, po latach, dojrzałam do właściwej definicji odchudzania i zdrowego stylu życia i co najważniejsze, osiągnęłam swój cel.

Gdy przyjechałam do Stanów ważyłam mniej więcej 55kg, od lat była to moja średnia waga, przy moim wzroście 1,58m. była optymalna, ale nie satysfakcjonująca. I zaczęły się wzloty i upadki.. Na początku ścisk w żołądku, więc przez pierwsze dwa tygodnie moim głównym posiłkiem było jabłko z jabłkiem. Po mniej więcej miesiącu, gdy mój organizm przestawił się na amerykańskie warunki zaczęła się fascynacja masłem orzechowym, tutejszymi słodyczami. Moja waga skakała raz w dół, raz w górę, wiadomo. Mimo, że jak każda przeciętna au pair zapisałam się na siłownię, nie umiałam utrzymać balansu. I powiedzmy mniej więcej rok temu, w styczniu, zaczęła się moja prawdziwa przygoda z odchudzaniem.

Styczen/luty/marzec 
Były to miesiące pod nazwą 'Jest tak zimno, nie chce mi się wychodzić z domu, a do tego najprawdopodobniej ON nigdy nie zwróci na mnie uwagi, więc mam to w dupie, zjem jeszcze trochę czekolady i przejem czipsami'. Nawet wspominając z koleżanką obie przyznajemy, że zmieniłam się wówczas w małego prosiaczka :) Niestety nie mam zdjęcia z tego okresu, zauważyłam moją tendencję na facebooku do niedodawania zdjęć w okresie, w którym czułam się bardzo źle w swoim ciele. Zaniedbałam siłownię, ładowałam w swoje ciało tyle jedzenia, że bolała mnie wątroba. Śmiało mogę powiedzieć, że był to chyba najgorszy okres w moim życiu, a wagowo skoczyłam do około 60kg ( tak, wiem, w dalszym ciągu to nie jest jeszcze tragedia, ale każdy ma swoją definicje zaniedbania, prawda?). 

Kwiecień/maj
Tym razem z 'ON nigdy nie zwróci na mnie uwagi'  miesiące te zmieniły się w 'jasna cholera ON mnie jednak lubi, co teraz?'. Zawsze podkreślam, że wszelkie zmiany w moim ciele zachodzą dla mnie samej. Ale skłamałabym, gdybym powiedziała, że mój facet nie grał w tym wszystkim żadnej roli. Tym bardziej, jak spotykacie się z instruktorem sztuk walki, którego sześciopak jest na wielkim afiszu w jego własnej szkole, gdzie jest właścicielem i głównym instruktorem. 
Jednak, popełniłam ogromny błąd. Ogromny. Ale, że postanowiłam być szczera z Wami, to mówię, jak jest. Nie mogłam przestać się zajadać, zwłaszcza, że mój żołądek był trochę porozciągany. Żeby sobie 'ułatwić' zadanie, zaopatrzyłam się w jakieś środki oczyszczające, zakrawające niemal o przeczyszczające. Miał być tylko raz, potem dwa...Ostatecznie kilka razy zrobiłam misję : najedz się do syta, a potem nażryj się magicznych tabletek z serii 'szybko i łatwo' i wszystkiego się pozbędziesz. No niestety. Dziś nie mam nic na swoje usprawiedliwienie. Brakowało mi cierpliwości, chciałam na szybko, nie licząc się z tym, ze mogę sobie szkodzić. Nie mogę powiedzieć, że jakoś odbiło się to na mnie. Przez jakiś czas miałam na pewno bardzo rozregulowaną przemianę materii i kilka razy bolał mnie żołądek. Ale dziwić się? Robić sobie taką krzywdę? Na szczęście ogarnęłam się w porę i wiedziałam, że jak tak dalej pójdzie, to bardzo, ale bardzo sobie zaszkodzę. Wake up!

Czerwiec/Lipiec
Czerwiec był miesiącem moich wakacji w Californii. Udało mi się zmobilizować 2 tygodnie przed i wyskoczyć na siłownię kilka razy, ograniczyć trochę słodyczy. Waga spadła, ale niestety dopiero wtedy uświadomiłam sobie, jak bardzo odłożyło mi się na ciele wszystko to, co wpakowałam w siebie przez ostatnie 3-4 miesiące. Gdy robiłyśmy w Californii zdjęcia, wówczas zauważyłam to, jak bardzo się zaniedbałam. I tak naprawdę wtedy powiedziałam sobie ostateczne KONIEC Z TYM. Zaraz po Californii zaczęłam bardzo, ale to bardzo intensywną pracę nad siłą woli przede wszystkim. Dodatkowym motywatorem było to, że od 29 czerwca oficjalnie byliśmy razem, więc był to przełom w moim życiu i jednocześnie czułam, że początek czegoś nowego, lepszego, wartego walki o swoje ciało i umysł . 

Sierpień - Listopad
Te 4 miesiące, to typowe 'dwa kroki w przód, jeden w tył'. Małymi krokami siłownia wpisała się w mój tygodniowy grafik, ograniczyłam słodycze, zaczęłam rozglądać się za zamiennikami niektórych produktów. Stopniowo waga zaczęła spadać, wahać się w granicy 54-53 kg. Czułam, że zaczynam kontrolować sytuację. Wiadomo były słabsze dni, szczególnie na uwielbiany przez nas PMS, ale potem szybko się ogarniałam i wracałam do pracy nad sobą.

Grudzień
Waga - 52 kg. Uświadomiłam sobie, że od kilku już miesięcy tematyka odchudzania w mojej głowie zmieniła się na zdrowy styl życia, aktywność, odpowiednią ilość snu, poranną szklankę wody z cytryną każdego dnia, ostatni posiłek około godziny 6-7pm, siłownię przynajmniej 2 razy w tygodniu co najmniej godzinkę. Postanowiłam do niczego się nie przymuszać, udało mi się osiągnąć cel, jakim było 52 kg wagi, żeby moje 'odchudzone' ciało stało się podstawą dla zdrowej rzeźby, mięśni. W grudniu też oficjalnie zaczęłam treningi kickboxingu z moim chłopakiem, a każdy trening z nim to prawdziwy killer dla wszystkich możliwych partii mięśni.

Styczeń
Piszę dziś post, po tym jak początkiem miesiąca zdecydowałam się na zakup 14dniowego organicznego, naturalnego detoxu herbacianego 'Skinny Fox Detox' ( o tym detoksie chciałabym napisać osobny post połączony z moimi zmianami żywieniowymi, bardziej szczegółowo w tym temacie jeśli ktoś byłby zainteresowany). Jeśli którakolwiek z mieszkających w Stanach dziewczyn miałaby ochotę spróbować na sobie, proszę o kontakt, a dam namiar z kodem rabatowym :) Celem było oczyszczenie organizmu z toksyn, jak również z pokładu tłuszczu. Tym sposobem, dziś, 31 stycznia 2015 po detoksie oraz z wprowadzonymi nowymi zasadami żywienia ważę 49kg (tutejsze 108.4 lbs)! Na swoim ciele mogę zauważyć już zarys mięśni, widzę, jak moja sylwetka się zmienia. To nie kwestia miesiąca, dwóch. Myślę, że mogę powiedzieć, że przełom zaczął się w czerwcu, odchudzanie do listopada, a pełnowartościowa praca nad ciałem i umysłem to kwestia dwóch ostatnich miesięcy na już przygotowanym do tego odpowiednio ciele.

Na sam koniec, chciałam podać kilka wskazówek, prostych codziennych czynności, dzięki którym krok po kroku udało mi się osiągnąć to, co widać na załączonych obrazkach.

* szklanka gorącej wody z cytryną każdego poranka
* jestem miłośniczką kawy, nie umiem sobie odmówić porannej przyjemności, jednak staram się ograniczać ją do 1 dziennie, a w ciągu dnia zielona herbata
* dużo, dużo wody w ciągu dnia, od rana przygotowuje sobie ogromny kubek z wodą i popijam przy każdej możliwej okazji
* szklanka wody przed posiłkiem
* zamiana cukru zwykłego na brązowy
* owsianka jako oczyszczające śniadanie, zamiast na mleku robię na wodzie, żeby ograniczyć ilość kalorii, ale codziennie dodaję inne owoce, truskawki, jabłka, gruszkę, jagody, żeby nadać smak; opcjonalnie miód* ostatni posiłek około 4 godziny przed snem, u mnie okolice godziny 6-7pm
* nie kupuję słodyczy, nie patrzę na nie w sklepach... organizm potrzebuje około 2 tygodni, żeby nie czuć potrzeby słodkiego, potem jest już tylko lepiej!
* owoce, dużo owoców
* bardzo, ale to bardzo sporadyczne spożywanie pieczywa, jak już to whole weat
* gdy bardzo ciągnie do słodkiego - batony muesli, granola, whole weat cookies z ciemną czekoladą
* masło orzechowe, moja miłość, ale w ograniczonej ilości nie więcej niż łyżka stołowa dziennie, a najlepiej przed treningiem, bo to dawka dobrych kalorii dla organizmu
* siłownia - 3 razy w tygodniu, trenuję głownie brzuch, nogi i pośladki, ramiona niekoniecznie, nie chcę być napakowana, a poza tym ramiona trenuję tu: (patrz punkt niżej)
* kickboxing - 2 razy w tygodniu godzinny trening - tu mam spalanie około 1500-1800 kalorii w godzinę i pracę wszystkich partii mięśni
* przynajmniej 7-8 godzin snu

Stałam się również maniaczką zdrowych przepisów, 90% moich grup na Instagramie to zdrowe przepisy, porady, wskazówki. Cały czas się uczę i rozwijam w tym temacie, a mój facet się tylko cieszy, bo jest królikiem doświadczalnym : ja gotuję - on je. Nie jestem zwolenniczką specyficznych diet z określonym jadłospisem - próbowałam, ale nigdy nie udało mi się utrzymać. Nie chcę się katować i jeść czegoś, na co nie mam ochoty, dlatego pracuję nad własnym jadłospisem, eksperymentuję, jeśli ktoś miałby ochotę, to i tym mogę się podzielić. Zaznaczam, że lubię eksperymentować w kuchni, ale zazwyczaj moje potrawy są dość proste i staram się dobierać ogólnodostępne składniki! :)

Dodatkowo, czekam na przesyłkę kolejnej partii herbatek, głównie ze względu na to, że detoks herbatkowy zalecany jest na 28 dni. Ja zamówiłam 14 dni ze SkinnyFoxDetox, a teraz czekam na przesyłkę SkinnyTeatox by porównać zarówno działanie, jak i smak. Dlatego właśnie jeden z postów poświęcę głównie detoksom herbatkowym i wskazówkom, które oni zalecają i dzięki którym jeszcze bardziej zeszłam z wagi!
I na sam już koniec kilka słów. Być może post długi, ale chciałam ukazać, jak stopniowo dojrzewałam do definicji bycia FIT. Musiałam potknąć się kilka razy, popełnić parę błędów, by na ich podstawie dojść do swojej własnej perfekcji i stać się dla samej siebie inspiracją i motywacją. 
Obecnie nie chcę już bardziej schodzić z wagi, ale coraz bardziej intensywnie pracuję i pracować będę nad sylwetką, rzeźbą,a przede wszystkim na dbaniu o to, co w środku. 

Patka 'przed' 55-60kg

Patka 'po' 52-55kg

Patka DZIŚ! 49kg
                                   
Być może nie wszyscy są zainteresowani dzisiejszym postem, nie mniej jednak mam nadzieję, że znajdzie się parę osób, którym udało się wyciągnąć coś dla siebie! 

P.

PS. Jeśli ktoś ma jakieś sprawdzone, fajne poradniki, strony internetowe, instagramy, pinteresty, grupy wsparcia, ciekawe strony z przepisami czy wskazówkami, to byłoby super podzielić się nimi tutaj, z chęcią skorzystam!


12 komentarze:

 1. A gdzie kupiłaś taki ładny stanik, co tak ładnie zbiera piersi od rączek strony? ^^
  I oczywiście gratuluje! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stanik kupiony za jakies doslownie grosze..mam na mysli jakies 3-4$ w sieciowce Conway. Ciezko powiedziec co to za marka dokladnie, bo to outlet z wieloma roznymi dostawcami, a tam na metki bardzo rzadko zerkam:)

   Usuń
 2. Oprócz ogromnej zmiany, jaką widać na Twoim ciele najbardziej podoba mi się zmiana twarzy, która teraz wydaje się być jeszcze bardziej szczęśliwa i rozpromieniona! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba wlasnie to jest najlepsze w tym wszystkim..samopoczucie i odnalezienie radosci w kazdej codziennej drobnostce!

   Usuń
 3. Czytam Cię i czekam na każdy kolejny post z niecierpliwością! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam z niecierpliwościa na post o herbatkach! Sama się zastanawiam nad ich zakupem.
  Piękny brzuszek!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wlasnie zaczelam dzisiaj kolejny 14dniowy skinny teatox... dlugo szlo bo tym razem z Kanady, a do tego co tygodniowy snieg opoznial przesylke... Ale za dwa tygodnie juz bede miala jakies porownanie!

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. jak sie przygotowywuje tą tea
  bo ja dostalam i nie wiem czy dobrze ja robie ;d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ktora dokladnie serie? Skinny fox? Czy skinny teatox?

   Usuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

© Dream it. Plan it. Do it., AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena